Až ho budou věšet rád mu podkopnu židli smejdovi! Jednou vás pověsíme, jen se nebojte, všechno bude.  Jsem ochoten se spojit s lidmi, kteří tě budou věšet sráči. Malý sluníčkář zřejmě bude viset na malém stromě – přesně takové věty se stále sypou ze sociálních sítí, když datové filtry odladíte na výhrůžky smrti a pustíte je na veřejně přístupné stránky. Takových perel Vám přinese v průměru 136 denně – příklady, včetně překlepů a gramatických chyb, jsou aktuální a autentické.

Kdysi jsem prohlašoval, že uděláme analýzu na jakékoliv téma – pod jedinou podmínkou, že budeme mít dostatek dat. Inspirován nedávným článkem na Vice News, jsem se rozhodl statisticky zjistit, kolik nenávistných příspěvků českým veřejným internetem koluje. Zaměřili jsme se na sociální sítě a diskuze pod články – jako datový zdroj jsme použili výstupy systému společnosti SentiOne monitorující již 5 let internet a evropské sociální sítě.

featured

Začali jsme od jednoduchého „zabiju tě“ + „já tě zabiju“

Pohledem na konkrétní zmínky a kontext, ve kterých se tato slova vyskytují, rychle zjistíte, že prosté „zabiju tě“ je myšleno především v nadsázce. Negativní sentiment (negativní emoční zbarvení) připisuje systém pouhým 5% zmínek, domnělými „vražedkyněmi“ jsou navíc ze dvou třetin ženy.

Typickými zmínkami pro tato klíčová slova jsou:

 • Katko, tys mu to řekla, zabiju tě.
 • Buď budem kamarádi do smrti nebo tě zabiju…❤?
 • Kemosi, zabiju tě… ani jsem to nepustila, zakryla jsem to rukou, fuuuj.

Tady jádro nenávisti rozhodně není. Někdo by možná skončil v tomto místě s tím, že je to vlastně takové miloučké a nevinné… 😀 <3

Ladění systému pro filtrování dat

Bylo evidentní, že potřebujeme poněkud sofistikovanější systém, takový, aby zachytil podrobněji definované vyhrůžky smrti nebo zabitím, zastrašování, nebo přání, ať někdo zemře. Zmínky jako tato:

Několik dní jsme systém ladili tak, aby zachytil formulace o věšení, pověšení, zastřelení, popravení, chcípání, vyvraždění, vyhlazení, chystaných popravčích čet… Pokud jsme narazili na ironii a nadsázku (jako u spojení „zabiju tě“) taková slovní spojení jsme dále nezohledňovali. Spustili jsme upřesněný dotaz na letošní data (2017) a žasli kolik se toho sype:

58 897 nenávistných zmínek není, vztaženo k celkovému objemu 148 000 000 vysoké procento. Jedná se však o pověstnou špičku ledovce.

 1. Náš systém analyzoval pouze běžně přístupná místa diskuze – neprováděli jsme analýzu soukromých zpráv, kde se výhrůžné zprávy vyskytují ve větší míře. O těch nevíme mnoho, protože je běžně nikdo nezveřejňuje.
 2. Neprováděli jsme analýzu jiných, mnohem běžnějších projevů nenávisti – například exemplární rasové výjevy, podporu fašizmu nebo projevy antisemitizmu.
 3. Nenávistní zmínky mají v určitých skupinách často mnoho podporovatelů – jak je vidět v předchozím screenshotu. V databázi jsou pouze zmínky obsahující přímo výhrůžky, nikoliv velké množství těch, které s názorem souhlasí a přitakají.

V době vložení do databáze byla každá námi označená zmínka veřejně viditelná – máme ji, včetně linku na místo, kde se nachází nebo kde se nacházela.

Na koho cílí nenávist?

Pokud si někdo myslí, že se ho tento problém netýká, protože on stojí na té správné straně, mýlí se – vyhrůžky jsou směřované na všechny politické a ideologické směry:

 • Ty jsi zkrátka rudej kokot a patříš na šibenici.
 • Jako jestli se SPD spojí s ANO tak bude Okamura viset
 • Ty hovada z neziskovek, ihned stavět ke kůlu a postřílet!
 • Postřílet všechny fízly do posledního, kurvy jedny.
 • Sobotko neser mě nemám už na tebe nervy prisam bohu zastřelím tě
 • Novináře ke zdi a členy KDU-ČSL taky a zastřelit za vlastizradu!
 • Hermane tebe povesit na nejblizsi strom jako vystrahu co se stane se vsemi imigranti co k nam vlezou!
 • Už se těším, až bude Bureš viset za nohy na lampě a dnešní voliči na něj budou flusat 🙂
 • Babisi ty zmrde zasranej zkurvenej tahni pric z republiky. ihned nebo te povesime.
 • TY SVINĚ HNUSNÁ, POVĚSIT TEBE I S TÍM KOKOTEM ONDRÁČKEM, TO BY BYLA KRÁSA.
 • Havla měli otravit a bylo by lip…

Pravdou ale je, že politické preference vyhrožujících a podíl potenciálních cílů vyhrůžek a nenávisti nejsou v přehledu zastoupené rovnoměrně. Nejvíce drsných vyhrůžek je obecně směřovaných vůči dříve působícím politikům, činitelům a institucím. Velká část vyhrůžek je směrovaná obecně k diskutující protistraně (budeš viset…, pověsíme vás… ).

Na koho cílí nenávist – analýza jmen

Analýzu osob, na které míří vyhrůžky „vede“ pan Sobotka a paní Merkelová (716x a 306x). Naopak, v jiných ohledech nepříliš oblíbený „chlap s gulama“ Mirek Topolánek nebo „mlátička“ Ondráček je ve výhrůžkách jmenován 40x méně.

Že by zde hrála roli podvědomá obava, že teoreticky existuje možnost, že by se pisatel musel svému cíli postavit tváři v tvář?

Počet autorů nenávistných výroků – rok 2017

Počet autorů/sociálních profilů v databázi je 34 773! Pokud chcete vědět, kolik profilů publikovalo určitý počet zmínek, například 4 a více, nebo 10 a více – podívejte se do následujícího grafu:


Jak vidíte, s klesajícím počtem zmínek, počet autorů roste a to podle mocninné závislosti (koeficient R² je 0.996). Deset a více vyhrůžek poslalo 356 autorů. Pokud limit posuneme na čtyři – takových autorů již v datech dohledáme 1975.

Top 20 klíčových slov nenávisti

slovní spojení počet výskytu
chcipni 11984
na sibenici 2634
ja te zabiju 2564
povesit za 2082
at chcipnou 1684
chcipni ty 1495
bude viset 1284
ho zastrelit 1245
zastrelit je 720
zhebni 685
je postrilet 681
budou viset 674
postrilet je 671
ho zastreli 577
je zastrelit 550
je povesit 511
budeme strilet 436
je utopit 430
budes viset 407
zastrelit ho 392

Jak vidíte, současný systém není nastavený na zachycení rasistických výroků, ale pouze na vyhrůžky různého kalibru.

Nenávistný obsah – data za posledních tří roky

Tříletý graf ukazuje denní počet zmínek s vyznačeným trendem. Graf kulminoval v minulém roce, letos se filtrovat nenávistný obsah daří lépe. V současnosti jsme na počtu 136 vyhrůžek denně.

Pokud analyzujeme špičky v grafu zjistíme, že často korelují s teroristickými útoky – je tady Charlie Hebdo, atentát v Nice i útok na vánočních trzích v Německu. Evidentně platí, že strach vyvolává agresi a nenávist. Narůstá zloba a potřeba si to s někým „vyřídit“. Strach nemusí být racionální, neznamená to ale, že vyhrůžky jsou „měkčí“ – právě naopak.

Podíváte-li se na vývoj diskuzí, které k vyhrůžkám vedou, je vidět často nebezpečné schéma stupňování: já bych mu dal facku… co facku, zaslouží nakládačku… nakládačku? to je rozhodně málo! …my tě pověsíme (zrádče, kolaborante, zmetku, komediante…). Mnoho diskutujících testuje, co vše jim projde. Pokud to bude procházet, stane se to normou. Už dnes jsem zachytil reakce – co blázníš, takové příspěvky jsou přece normální.

Co s tím? Mám jeden nápad…

Rád bych vytvořil malou skupinu, která by na podobné vyhrůžky reagovala ad-hoc (otevírám diskuzi jak – prosím ozvěte se mi s návrhy). Myslím, že je zájmem všech (koalice i opozice, medii ale i diskutujících), aby se takový necivilizovaný způsob komunikace minimalizoval. Důležitá je rychlá reakce. Je třeba být mnohem rychlejší než dnes – bude to efektivnější a pro všechny strany mnohem méně bolestivé.

P.S. A to ani nezmiňuji fakt, že některé zmínky přímo zavání trestným činem (§ 353, 355, 356).

A nakonec několik švestiček z naší české zahrádky…

Následuje část databáze zmínek – pro hrubou ilustraci o jakém obsahu se tady bavíme. Citlivějším jedincům a mladistvým četbu tohoto odstavce nedoporučuji.

my tady nemáme co huby!!! pověsit je na kandelábr!
…ale skončila by, prvně zastřelit tebe, ty co tě platí, všechny kolem tebe a tobě podobné a následně ty co tu nemají co dělat. ale o tom si zatím můžeme jen nechat zdát…
Svině Rumunský a Ukrajinský… postřílet tu hnusnou verbež !!!
Ty asi budeš jednou viset… je to jenom takovej můj názor.
Doufám, že bude viset zmrd estébáckej !
Fuj, táhněte do prdele nebo budete viset !
Stovky komunistických zrůd měly strávit zbytek života ve vězení, pracovních lágrech, nebo na skončit na šibenici. Až tahle komoušská havěť pochcípá a bude se smažit v pekle, tak se tu bude žít ještě radostněji.
Každopádně nejhorší ministr školství v historii země, instalace multikulti to je věc za kterou by vás měli zastřelit!
Potopit… proč to neudelaj každej člověk je stejnej jen někdo je jak neadrtalec a někdo je civilizovanej. Postrilet to!
Ani krokodyli by je nezraly ? to bych jim nepřála chudáci krokodyli, lepší je zastřelit urezat hlavy a spálit jako delaj oni smejdi černý!!
Idiot sobotka. Je to vlastizradna svině. Pověsit ho hajzla a jemu podobne.
Postřílet je i s těma muslimakama. To je verbež. Český odpad.
Ty vole ta píča, zastřelit ji taky.
Ty vole jděte už do píči. Postrilet vás všechny.
Je to jen další svině v té naší vlastizradne vládě. Bude viset jako ostatní co prodávají naší zem.
Zastřelit ho komedianta zasranýho. Bože celá ta jejich rodina patří ke zdi.
Vy bezte do pice zaprodanci skurveny vsechny vas povesit za vlasti zradu, vy vyresite tak velkej kokot a pro lidi udelate hovno v bruselu nemumite nic vyjednat jste kostata jak ten vas Bohous.
Jdu plest provaz todle uz prehaneji. Pockej ty svine az te Narod povesi na lampu
A jeste chvilku serte Narod a ojebavejte jak to delate do ted a budete se divit az budete viset na vaclavaku po lampach za vlastizradu a okradani nas vsech. Jen utahujte sroubky oni jednou prasknou
Povesit za vlastizradu Sobotku
Snad přijde doba, že toto budou lidé věšet…….
Většina? Prober se magore!!! Ta většina tě jednou popraví!
Zabijeme je všechny….. bůh si je přebere……
Přestanou….. až je všechny pověsíme ????
Já pevně doufám, že za tohle budou všici viset…….. že si je národ popraví sám……. tahle vlastizrádná vláda bude jedna z temných stránek naší republiky….. hanba jim!!!
Jo, být ta EU třetí říší, tak komunistu Ovčáčka i s jeho páníčkem bezodkladně popraví a je klid. Jenže to neudělala, z čehož vyplývá co?
Uz at ho nekdo zastreli toho curaka nemozneho
Soudce povesit…. ji dat vyznamenani ze se neboji vzdorovat proti utlacovani a nasilnickemu islamu!!!
Az bude viset pak budou hodnoty jak maji byt
Jo….. povesit te prase skurveny
Tak tento potrat není třeba nějak komentovat, sam se ted projevil, co je zač. A já mu ze srdce rad na ten provaz pomuzu 🙂 už se tesim az bude skemrat o život a já mu pak řeknu: Nene chlapecku, chcipni 🙂
ty zmrdy popravit, nemaji ZADNY pravo na zivot!!!
Omezenej ses tady ty, pokud se zastavas tohoto zmrda! Ten, kdo píše vulgárně a nespisovně, je podle tebe nevzdělanec? Aha.. Ty bys zasloužil po rypáku, ty potrate jakejsi rozmazlenej! Tebe pověsit na první lampě za vlastizradu!
Dveřmi ven a oknem zpátky!! To není dobré. Zastřelit to je lepší ! Jistota je jistota! Oni se snámi taky srát nebudou !!
Ano tohleto hovno rozhoduje za nás, co? Kurva to je svět! Zastřelit!
ZASTŘLIT NE SPIŠ POVĚSIT ZA PTAKA DO PRUVANA Z VYHLEDEM NA PIČU
dobře dělaji-konečně pozitivni zprava, že je nechaj utopit. –SUPER.
ja bych tu kurwu alahovou nechal pomalu a jistě od zlosti až brutalně tyrat ne ho popravit. To by mu lehce prošlo. KURVĚ z tou popravou.
POVĚSIT HO ZA PTAKA DO PRUVANU A VALIT HO KLADIVKEM PO HLAVĚ TOU OSTŘEJŠI STRANOU
nova zeme nebude protoze se vsechny utopime i nam vtom pripade nepomuze ani svecena voda. Vedci varuji ale nic se proto nedela jenom se hodne nablaboli add ceho se bat kdyz to prijde tak se tomu nikdo z nas nevyhne to co se ma stat se stane
zastrelit je vsechny bez litosti. Na dnestni dobu se rodi cim dal tim vic skurvisynu kteri by mneli bit zabity uz matcine lune protoze se potom lidi moc divi ze se znich stavaji takovi bezlitostni i bezcitny lidi humus zabit i zase zabit takovi parchanti
Helenko, udělej mi radost a chcípni, ty bolševická mrdko
Chcípni, ty polskej vlastizrádče. 🙂
Daliborku, chcípni na rakovinu, ty vyhulená mrdko z vesnice 😀
Měl je postřílet všechny
Zastanci nic nezbude jen je postřílet jak škodnou
Smrt černým a islámu nasrat na korán a merklove pověsit černý svině mor na vás!!!!!!!!
Na šibenici vlastizradce
Chcípni ty fašistická devko
Migrace je žádoucí už jsem to pochopil damo jim došli kulky do pistoli tak to posílaji zastřelit ty přemnožený zmrdy do Evropy a merklova to špatně pochopila a dáva jim nažrat ale měli to být kulky
Ten skutečný zmrd je ho třeba pověsit za koule hajzla
Postřílet všechny
Zastřelit všechny tři
Tohohle gestapáka je potřeba zastřelit, on nám sem chce dát vrahy a máme mlčet?
Pro začátek bych je potápěl než jim to dojde, hlavně těm co je sem posílají a doufám že je dodatečne zastřelí
Nemluvit a postřílet zmrdy církevní..
CHCIPNI ŠMEJDE A TÁHNI ZA HAVLEM!!!! NAŠEHO PREZIDENTA ZEMANA NECH BÝT, BYL VOLEN OBČANY ČESKA!!! TO SI UVĚDOM HNOJI!!!!
BUDEŠ VISET A NIC TĚ NEZACHRÁNI!!!!!!!!!!!!!!!!
PEDOFILNÍ HNUS TÁHNI DO PRDELE KRIPLE HNUSNEJ SRAČKA VŠECH SRAČEK POVĚSIT ZA KOULE BY SI AKORÁT ZASLOUŽIL A PAK MU HO UŘÍZNOUT BEZ SLITOVÁNÍ A NECHAT VYKRVÁCET???
ZASTŘELIT TY HOVADA A HOTOVO
Ubožák který neví co činí měli by ho pověsit jako zrádce vlastního lidu nejhorší slov. prezident!!!!!!
A to není první případ. Oni jsou na tohle zvyklí z domova. Ta svině německá patří na šibenici. ??
Všichni kdo do Evropy tuto zvěř vpustí by měli skončit na šibenici jako zločinci a zrádci Evropy !!!
Svině černý, postřílet je !!! ??
Takže další občané Německa jsou v ohrožení… chycený muž není pachatel !!! Merkelová slíbila přísné potrestání viníka tak doufám že jí Němci popraví protože ona ty teroristy pozvala… ??
ZASTRELIT TU KURVU NEGERSKO BEZ MILOSTI ALE TO TY ZASRANI SLUNICKARI VIDET NECHCO TO JSOU BUDOUCI INZENYRI NO NEDIVIM SE
TY LIDOVECKY PRASE VZDYT JSTEVZDY MELI BOHA TY DEVKO A NAJEDNOU ALAHA BEZ DO PRDELE KOLIK TI TA SVINE MERKELOVASLIBILA JE ME Z TEBE BELOBRADKA PELIKANA CHOVANCE NA BLITI A JESTE SE TY SPINAVA GESTAPACKA SVINE PAKTUJES SE SUDETAKAMA ZASTRELIT JE TE POTREBA TY GORINGOVO DECKO
ZASTRELIT TU KURVU SPINAVOU PRO VYSTRAHU
Co napsat na toho TOPOLA, slusne to nejde aq nadavat je me houbi platne. Vime vsichni co je to zac povesit za KOULE DO PRUVANU. On za svou blbost sna ani nemuze on ji ma vrozenou.
Ty hnupe nevis o cem blbe kecas, je potreba te povesit za koule. Jses tak blbe jak Sralbotka.
TY MAS STE DESTOVKY VYMITEJ ROZUM, IDIOTE. Takove lidi je treba povesit za TOTALNI BLBOST.
pro vystrahu povesit za koule, nechat te vyset a hooodne dlouho.
Bohusu mam dojem ze ti tece ne jen do bot, ale taky do krku. Tys posral na co jsi sahl, zaprodal jsi celou nasi vlast!!!!!Co s tebou ty vlastizradce, povesit za prirozeni a na peknou dobu, ne do vezeni tam bychom te musely zivit.
stejně ho jednou pověsí za hrdlo na kandelábr dacana
Sobotka by měl na šibenici ta svině!!!!!!!! je to zrádce rasy a národa!!
myslím že by se ten zmrd měl najít a pověsit za vlastizradu!!!
no tak ho zabijeme zmrda!!! za vlastizdradu bude vyset!!!
Ten den nastane a tito vlastizrádci budou viset!!!! Za sympatie a araby budr jedině smrt!!!
hned ho zastřelit!!!! okamžitě na místě ten zbytek pověsit!!!
Chudáček černý zkurvysyn, měl ho okamžitě zastřelit.
Vyhnat tu věrbez z naší zeme a úplně nejlepší by bylo je postrilet.