Jirko, volební analýzy už nechej stranickým expertům, dnes už všechny zajímají jiné věci. Například včera definitivně potvrdil kandidaturu na prezidenta Mirek Topolánek. Řekni jak se o tom mluví na sociálních sítích! Vždy ses chlubil, jak rychle sociální sítě reagují na probíhající události. Schválně, zkusíš nějakou analýzu před tím, než odevzdá slíbené podpisy senátorů? Máš na to 24 hodin. Co na to říci? Challenge accepted!

Nastavíme analyzované profily a zkusíme první přehled počtu zmínek. Podle očekávání – jméno Mirek Topolánek nebylo v povolebních diskuzích nijak frekventované.

Zatímco hlavní „bombu“ Mirek Topolanek odpálil 5. listopadu, kdy definitivně potvrdil svou kandidaturu, vidíme, že na přelomu října / listopadu již začínalo něco probublávat.

V politice je obvykle, že negativní nálada převažuje – politiky spíše kritizujeme než chválíme. V této fázi prezentujeme pouze algoritmické hodnocení zmínek, zmínky budeme v poslední části hodnotit a třídit „ručně“.

Největší diskuze probíhala na největší sociální síti, na Facebooku.

Témata diskuzí napoví mrak slov:

Podrobná analýza – ruční třídění zmínek

Pokud potřebujeme zachytit více informací, musíme datový soubor otevřít a podívat se přímo na jednotlivé zmínky – a to „jednu po druhé“. Zatříděné zmínky budou později podkladem pro tréning nové neuronové sítě.

Vzhledem k omezenému času jsme analyzovali pouze posledních 1200 zmínek. Také v tomto případě jsme vyloučili opakující se zmínky a všechny autory, kteří publikovali více než 2 zmínky.

Výsledkem hodnotitelské analýzy je následující graf:

Je evidentní, že ve zkoumaném období převažují negativní zmínky. První den po oznámení kandidatury se rozhodně proti stavělo cca 68% internetových diskutujících. Negativní sentiment lze rozdělit do následujících podskupin:

Poznámka: níže uvedené anonymizované příklady nereprezentují naše názory – mohou být nepravdivé, manipulativní, ba i hloupé. Odpovídají však typickým názorům dané podskupiny jak jsme ji identifikovali na sociálních sítích. Každý, kdo nahlédl do politických diskuzí na internetu se s podobnými příspěvky setkal. P.S. Následující část textu prosím nepublikujte ani necitujte.

38% Topolánek v minulosti škodil

Příklady vybraných zmínek poukazujících na skutečnou či domnělou negativní minulost:

 • Tento arogantní pán? Už ukázal co umí jako premiér, Topolánka nikdy!
 • Topolánek se musel zbláznit nebo si snad vážně myslí, že lidé už zapomněli na jeho vládu založenou na koupených přeběhlících?
 • Pane Topolánku nepamatuji si, že by jste v době když jste byl předsedou vlády něco dokázal ve prospěch občanů. Ba naopak vzal jste…
 • To je fakt ujetý. Topolánek nás má zachránit před Zemanem ? Pospíšil má zachránit TOPku, Paroubek má obrodit ČSSD ?

19% Ani náhodou, rozhodně jsem proti

Příklady zmínek:

 • Topolánek a kandidovat? To je snad bráno jako vtip ne! Zavřít ho…
 • Topolánek je (cenzurováno) loutka financovaná lobbisty. Jestli ten se dostane na hrad pak teprv bude po demokracii!
 • Topolánek prezidentem ? lidí to nemyslíte vážně! Nehorázné!

11% Pamatujeme Topolánkův tandem s Dalíkem

Natolik silný a stále se opakující se motiv, že si zasloužil samostatnou skupinu. Příklady zmínek:

 • Nevím zda pan Dalík čeká na to až vyhraje pan Topolánek aby mu udělil milost nebo jej amnestoval! Proč asi?
 • Tak Dalík chtěl úplatek půl miliardy pro sebe, a Topolánek o tom nevěděl 🙂

19% Fandím Topolánkovi / Topolánek má šanci

Podpora novému prezidentskému kandidátovi není příliš vysoká. V celé množině je podpora vyjadřovaná různou silou, explicitní podpora (budu volit Topolánka) je vyjádřena v polovině zmínek této skupiny.

Příklady zmínek:

 • To se mýlíte, vládu položil Paroubek, Topolánek si vedl jako premiér velmi dobre?
 • Super konecne normalni chlap… Topolanek muj hlas ma stopro..!
 • Volit Topolánka 🙂 Konečně člověk, jehož politické názory budou známé. Se zkušeností premiéra se nebude muset „prezidentování“ učit.

V 4.3% je zde určitá kolize s panem prof. Drahošem:

 • Voliči jako já už se chystali volit pana Drahoše a teď konečně mají v nabídce silného, charismatického kandidáta.
 • Dosud jsem si myslela na Drahoše ale pokud do toho opravdu půjde Topolánek.. můj hlas by měl!

6% Topolánek jako protipól Miloše Zemana

Příklady zmínek:

 • Topolánek je je první kandidát, který je schopný nebezpečí identifikovat a pojmenovat. . … já loutky na Hradě opravdu nepotřebuji.
 • ..mate pravdu, ale Zemana je nutne vymenit, tak nevidim duvod, proc by nemohl kandidovat Topolanek.
 • Jakýkoliv kandidát je lepší, než Zeman. Proto v druhém kole podpořím i Topolánka proti Zemanovi…

4% Topolánek nakonec pomůže Zemanovi

Příklady zmínek:

 • Tak ono rozmělnění hlasů kavárny je už tak dost velké… sice si pak budou přehazovat hlasy, ale Topol jim do toho hodil slušné vidle.
 • Ono na jednu stranu nemusí být Topolánkova kandidatura špatná, hlasy se rozmělní a Zeman to může dát hned v prvním kole.

Doplněk – Topolánek vs ODS

Dalším motivem vinoucím se diskuzemi je vztah ODS v Topolánkovi. Voliči ODS jsou v současné době většinou proti v poměru 5:1.

 • Ačkoliv jsem velmi pravicový volič, Topolánek je pro mě absolutně nevolitelný. Přesně jak uvádíte, představuje pro mě jednoho z největších zástupců klientelismu…
 • Doufám, že to nebude kandidát ODS, tak já šel volit Fialu abych se dočkal toho, že přivede ODS na pravou míru a teď kdyby měl být Topolánek prezident, to snad ne, aby dal milost Dalíkovi ? pak se nedivme, že lidi volí Babiše, že já pitomec k těm volbám vůbec chodil…
 • Já jsem volil ODS od začátku a právě Topolánek a jemu podobný lumpové se podíleli na tom že jsem změnil stranu. Letos jsem dal hlas ODS s představou že se poučili, ale asi jsem se spletl.
 • Ja vas volil ale kdybych vedel ze podporite Topolanka s jeho Dalikem tak jsem ten hlas hodil do kamen.

Závěrem

Čtení politických názorů na sociálních sítích je občas pro silné nátury. Forma vedení diskuzí nebývá, ehm… akademická. Obsah – témata, argumenty, nebo jejich nedostatek, však bývá založen na reálných motivech a pocitech.